Stage two of the FNB W2W MTB Adventure delivers riveting riding

Seen here:   Mountain Bikers in action during Stage Two of the FNB W2W MTB Adventure that started and finished at Oak Valley Wine Estate (Elgin-Grabouw) on Saturday, 01 November 2014.  PHOTO CREDIT:  Cherie Vale / NEWSPORT MEDIA

Seen here: Mountain Bikers in action during Stage Two of the FNB W2W MTB Adventure that started and finished at Oak Valley Wine Estate (Elgin-Grabouw) on Saturday, 01 November 2014. PHOTO CREDIT: Cherie Vale / NEWSPORT MEDIA

Fondly referred to as the Play Day, Stage Two of the FNB Wines2Whales (W2W) Mountain Bike (MTB) Adventure started at Oak Valley Wine Estate (Elgin-Grabouw) and saw riders having to complete a 67km route that included the best bridges and structures built for the sport of mountain biking before crossing the finish line for one last time at Oak Valley Wine Estate (Elgin-Grabouw).


Day 1 Highlights Video

Theresa Ralph and Michael Petersen of Team RBS secured their second stage victory completing the 67km route in an impressive time of 03 hours 40 minutes 15 seconds.  “Today was amazing,” says Ralph.  “The bridges featured during Stage Two are unbelievable.  The Paul Cluver Amphi Bike Park is beautiful, something different, while the structure at Kromco is great fun, cool, flat and fast.  The first two stages of the FNB W2W MTB Adventure have been world class.  I am happy to be getting in some last minute training before the FNB W2W MTB Race”.  Coenie Thomas and Leorine De Wet of Team Operation Smile SA came in second, while Neill Ungerer and Thea-Mari Van Der Sandt of Team Scott 2 Lovit finished third.

Lolita Van Aardt and Nadia Visser of Team Tailormade Properties also secured their second stage victory crossing the finish line in 03 hours 49 minutes 32 seconds.  According to Van Aardt Stage Two featured beautiful scenery.  “We are very happy not to have had any mechanical issues today.  The event has been fantastic, from the food to the weather.  We will take tomorrow as it comes”.  Kathy Crabbe and Wendy Potgieter of Team Specialized Songo came in second, while Desiree Strydom and Arlien Mattheus of Team Ongegund finished third.

Competition was rife in the men’s race.  Michael Creedon and Andrew Davies of Team Oakhaven-Granite were on top form claiming gold in a time of 03 hours 18 minutes 31 seconds.  Joel Stransky and Jeremy Thomson of Team Rugby Celeb Team 2 came in second, while Anton Koller and Gregor Krall of Team Rehidrat Sport finished third.

Self-proclaimed roadies, Ivor Potgieter and Erik Saayman of Team Dirty Roadies, were very excited to have Stage Two under the belt.  “We might not be able to ride single track, but at least we were the first two people to order a cold beer from the bar,” laughs Potgieter, who has added the FNB W2W MTB Adventure to his bucket list to do with his wife.

GC Results going into Stage Three:

Men

P_Group TeamName Rider1 Rider2
1 Oakhaven-Granite Michael Creedon Andrew Davies
2 Rugby Celeb Team 2 Joel Stransky Jeremy Thomson
3 Rehidrat Sport Anton Koller Gregor Krall

Women

P_Group TeamName Rider1 Rider2
1 Tailormade Properties Lolita Van Aardt Nadia Visser
2 Specialized Songo Kathy Crabbe Wendy Potgieter
3 Ongegund Desiree Strydom Arlien Mattheus

Mixed

P_Group TeamName Rider1 Rider2
1 Team RBS Michael Petersen Theresa Ralph
2 Scott 2 Lovit – Mix Neill Ungerer Thea-mari Van Der Sandt
3 OperationSmileSA Coenie Thomas Leorine De Wet

STAGE THREE:  Sunday, 02 November 2014 

Start:                     Oak Valley Wine Estate (Elgin-Grabouw)

Finish:                  Onrus Caravan Park (just outside Hermanus)

Start Time:          07:00

Distance:             73km

Like our Facebook page:  Wines2Whales

Follow us on Twitter:  @w2wmtb

All 2014 FNB W2W MTB riders (Adventure, Ride and Race) stand the chance to win a magnificent Specialized mountain bike in the #MySpecializedDraw.  Valued at a whopping R50 000.00 per event, the#MySpecializedDraw includes a Body Geometry Fit Session.

About FNB Wines2Whales:

FNB Business and FNB Private Clients have made a joint commitment to sponsor the annual Wines2Whales Mountain Bike Events.

FNB’s ongoing strategy is to support local and community events that show the potential to grow. This sponsorship affirms our dedication to providing an experience that is beyond expectation, through a sport that continues to grow in popularity as one of the key activities in the South African sporting calendar.

The annual FNB Wines2Whales Mountain Bike Events are aligned to our belief that adventure is the heart of innovation and this is one of many platforms on which we seek to make a lasting connection with new and existing clients.

Contact

FNB Business- If your business is going far, we can help you get there.

Email: zak.sivalingum@fnb.co.za

FNB Private Clients – We help you grow, manage, protect and enjoy your wealth.

Email: nsolomon@fnbprivateclients.co.za

For more information on the FNB Wines2Whales MTB events contact 083 760 3158, e-mail race@wines2whales.co.zaadventure@wines2whales.co.za or ride@wines2whales.co.za or visitwww.wines2whales.co.za

RESULTS:  Stage 2

FNB Wines2Whales MTB Adventure
Stage Two / Saturday, 01 November 2014
Men
P_Group Time Day2 Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 03:18:31 482AB Oakhaven-Granite Michael Creedon Andrew Davies Veteran Men Men
2 03:23:43 423AB Rugby Celeb Team 2 Joel Stransky Jeremy Thomson Veteran Men Men
3 03:24:24 480AB Rehidrat Sport Anton Koller Gregor Krall Sub Vet Men Men
4 03:25:58 1AB CRAFT Racing Charles Mcfall Robert Cragg Sub Vet Men Men
5 03:27:13 484AB Go Darling Go Robert Mcgloughlin Craig Woods Veteran Men Men
6 03:29:33 52AB Pegasus Mark Boddy Thomas Figl Veteran Men Men
7 03:29:38 508AB The Pistons of Fury Nicholas Cloete John Parent Veteran Men Men
8 03:30:42 273AB BMC Boys Clive White Mathew Wentworth Open Men Men
9 03:30:43 8AB C&A Patch Jan Tukker David Stonestreet Veteran Men Men
10 03:33:05 486AB Chunky Monkey en Stokstyf Marc Greyling Carel Bosman Open Men Men
11 03:33:25 431AB Outlaws Robert Kitching Antonie Tallie Veteran Men Men
12 03:33:36 7AB Uystervis Rikus Visser Charel Uys Open Men Men
13 03:33:44 495AB M Squared Martin Coetzee Billy Stelling Veteran Men Men
14 03:36:38 494AB Team Tallboy Mike Scott Andy Higginbotham Sub Vet Men Men
15 03:38:28 32AB The Hill Billy’s Craig Boswell Martin Lambrecht Veteran Men Men
Mixed
P_Group Time Day2 Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 03:40:15 499AB Team RBS Michael Petersen Theresa Ralph Mixed Team Mixed
2 03:42:04 498AB OperationSmileSA Coenie Thomas Leorine De Wet Mixed Team Mixed
3 03:47:46 68AB Scott 2 Lovit – Mix Neill Ungerer Thea-mari Van Der Sandt Mixed Team Mixed
4 03:50:49 432AB PharmaChoice Mixed Jason Pienaar Emma Pienaar Mixed Team Mixed
5 03:53:43 29AB Youngman Caren Mills Dave Mills Mixed Team Mixed
6 04:03:54 87AB Team LWS Warren Van Eyssen Cheri Rickett Mixed Team Mixed
7 04:05:31 42AB Keep M S’Myelin Nicki Sutherland Clive Gaven Mixed Team Mixed
8 04:12:28 40AB TRI TWO Brett Poppesqou Wendy Poppesqou Mixed Team Mixed
9 04:12:44 264AB Pinky and the Brain Michelle Van Aswegen Paul Theodosiou Mixed Team Mixed
10 04:13:09 514AB Dung Beetle meets Racing Snake Stephen Reynolds Ann Harrison Mixed Team Mixed
11 04:14:37 485AB Team Hindmarch Scott Hindmarch Shelley Hindmarch Mixed Team Mixed
12 04:15:02 261AB Cycle Nation Brett Faure Alexa Terblanche Mixed Team Mixed
13 04:19:15 105AB The Lucky Ones Caren Henschel Tony Wright Mixed Team Mixed
14 04:19:42 405AB Prockies Cathryn Proctor Brendan Proctor Mixed Team Mixed
15 04:22:23 668AB Team name? Brad Rothenburg Louise Blatcher Mixed Team Mixed
Women
P_Group Time Day2 Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 03:49:32 25AB Tailormade Properties Lolita Van Aardt Nadia Visser Sub Vet Women Women
2 04:11:04 215AB Specialized Songo Kathy Crabbe Wendy Potgieter Sub Vet Women Women
3 04:14:43 421AB Ongegund Desiree Strydom Arlien Mattheus Veteran Women Women
4 04:24:54 133AB flower power Shaneen Wallace Michelle De Souza Macgregor Veteran Women Women
5 04:26:39 570AB Smart Tarts Kim De Villiers Suzi Van Der Merwe Veteran Women Women
6 04:38:00 340AB hillbillies Els Dobbels Ernesta Meintjes Veteran Women Women

 

RESULTS:  GC Stage 1 & 2 combined

 

FNB Wines2Whales MTB Adventure
RESULTS:  Stage 1 and 2 combined (31 October & 01 November)
Men
P_Group Time day1 Time Day2 Time GC Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 04:04:18 03:18:31 07:22:49 482AB Oakhaven-Granite Michael Creedon Andrew Davies Veteran Men Men
2 04:02:12 03:23:43 07:25:55 423AB Rugby Celeb Team 2 Joel Stransky Jeremy Thomson Veteran Men Men
3 04:01:47 03:24:24 07:26:11 480AB Rehidrat Sport Anton Koller Gregor Krall Sub Vet Men Men
4 04:03:05 03:30:43 07:33:48 8AB C&A Patch Jan Tukker David Stonestreet Veteran Men Men
5 04:01:09 03:33:36 07:34:45 7AB Uystervis Rikus Visser Charel Uys Open Men Men
6 04:10:30 03:25:58 07:36:28 1AB CRAFT Racing Charles Mcfall Robert Cragg Sub Vet Men Men
7 04:15:21 03:30:42 07:46:03 273AB BMC Boys Clive White Mathew Wentworth Open Men Men
8 04:16:48 03:33:44 07:50:32 495AB M Squared Martin Coetzee Billy Stelling Veteran Men Men
9 04:25:14 03:27:13 07:52:27 484AB Go Darling Go Robert Mcgloughlin Craig Woods Veteran Men Men
10 04:25:13 03:29:38 07:54:51 508AB The Pistons of Fury Nicholas Cloete John Parent Veteran Men Men
11 04:18:06 03:38:28 07:56:34 32AB The Hill Billy’s Craig Boswell Martin Lambrecht Veteran Men Men
12 04:28:53 03:29:33 07:58:26 52AB Pegasus Mark Boddy Thomas Figl Veteran Men Men
13 04:19:26 03:39:15 07:58:41 13AB Enartis Charl Du Plessis Jaco Cockrell Sub Vet Men Men
14 04:22:28 03:40:07 08:02:35 39AB Squirt Masters Jacques Theron James Stopforth Master Men Men
15 04:22:46 03:40:00 08:02:46 532AB Willie and Shaun Shaun Roos Willie Du Plooy Sub Vet Men Men
16 04:26:28 03:38:40 08:05:08 505AB The Matthees Heine Matthee Jurie Matthee Veteran Men Men
17 04:32:56 03:33:25 08:06:21 431AB Outlaws Robert Kitching Antonie Tallie Veteran Men Men
18 04:27:29 03:40:16 08:07:45 536AB Vision Trust Flandria Alwyn De Kock Steven Dimond Sub Vet Men Men
19 04:21:26 03:47:11 08:08:37 6AB Sircus Thys Blom Wynand Van Der Berg Sub Vet Men Men
20 04:29:51 03:39:11 08:09:02 125AB DirtyRoadies Erik Saayman Ivor Potgieter Sub Vet Men Men
 
Mixed
P_Group Time day1 Time Day2 Time GC Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 04:27:39 03:40:15 08:07:54 499AB Team RBS Michael Petersen Theresa Ralph Mixed Team Mixed
2 04:31:40 03:47:46 08:19:26 68AB Scott 2 Lovit – Mix Neill Ungerer Thea-mari Van Der Sandt Mixed Team Mixed
3 04:38:33 03:42:04 08:20:37 498AB OperationSmileSA Coenie Thomas Leorine De Wet Mixed Team Mixed
4 04:33:44 03:50:49 08:24:33 432AB PharmaChoice Mixed Jason Pienaar Emma Pienaar Mixed Team Mixed
5 04:45:39 03:53:43 08:39:22 29AB Youngman Caren Mills Dave Mills Mixed Team Mixed
6 04:36:39 04:05:31 08:42:10 42AB Keep M S’Myelin Nicki Sutherland Clive Gaven Mixed Team Mixed
7 04:54:09 04:03:54 08:58:03 87AB Team LWS Warren Van Eyssen Cheri Rickett Mixed Team Mixed
8 04:56:08 04:14:37 09:10:45 485AB Team Hindmarch Scott Hindmarch Shelley Hindmarch Mixed Team Mixed
9 04:52:06 04:19:15 09:11:21 105AB The Lucky Ones Caren Henschel Tony Wright Mixed Team Mixed
10 05:03:02 04:12:28 09:15:30 40AB TRI TWO Brett Poppesqou Wendy Poppesqou Mixed Team Mixed
11 05:07:19 04:13:09 09:20:28 514AB Dung Beetle meets Racing Snake Stephen Reynolds Ann Harrison Mixed Team Mixed
12 05:01:55 04:22:23 09:24:18 668AB Team name? Brad Rothenburg Louise Blatcher Mixed Team Mixed
13 05:05:36 04:19:42 09:25:18 405AB Prockies Cathryn Proctor Brendan Proctor Mixed Team Mixed
14 05:14:53 04:12:44 09:27:37 264AB Pinky and the Brain Michelle Van Aswegen Paul Theodosiou Mixed Team Mixed
15 05:08:32 04:22:37 09:31:09 92AB Daisyway Mix Louise Jansen Van Rensburg James Jacobs Mixed Team Mixed
16 05:17:54 04:15:02 09:32:56 261AB Cycle Nation Brett Faure Alexa Terblanche Mixed Team Mixed
17 05:09:18 04:26:31 09:35:49 112AB Team Rehidrate Tyrone Scamaton Diane Obree Mixed Team Mixed
18 05:09:49 04:26:51 09:36:40 75AB ISUZU IMPIS Jenna Borrill Aaron Borrill Mixed Team Mixed
19 05:25:39 04:23:42 09:49:21 165AB Weskus Aretha Eksteen Giliam Smit Mixed Team Mixed
20 05:28:50 04:24:02 09:52:52 434AB The Chicks Michelle Chick Graham Chick Mixed Team Mixed
 
Men
P_Group Time day1 Time Day2 Time GC Team# TeamName Rider1 Rider2 Category Group
1 04:45:03 03:49:32 08:34:35 25AB Tailormade Properties Lolita Van Aardt Nadia Visser Sub Vet Women Women
2 05:02:57 04:11:04 09:14:01 215AB Specialized Songo Kathy Crabbe Wendy Potgieter Sub Vet Women Women
3 05:05:38 04:14:43 09:20:21 421AB Ongegund Desiree Strydom Arlien Mattheus Veteran Women Women
4 05:15:20 04:26:39 09:41:59 570AB Smart Tarts Kim De Villiers Suzi Van Der Merwe Veteran Women Women
5 05:18:22 04:24:54 09:43:16 133AB flower power Shaneen Wallace Michelle De Souza Macgregor Veteran Women Women
6 05:29:05 04:38:00 10:07:05 340AB hillbillies Els Dobbels Ernesta Meintjes Veteran Women Women